Turkçe dilde bilim versus In English Education (Turkish)

English to Turkish Dictionary
admin
Site Admin
Turkçe dilde bilim versus In English Education (Turkish)

Post by admin » Thu May 16, 2019 7:38 pm

Türkçe mi yoksa İngilizce mi bilim dili eğitim dili olmalı oldukça tartışmalı bir konu.
İngilizce'yi öğrenmenin bir şekilde Türk kültürünü etkileyebildiği de gerçek. diğer taraftan çoğu makalenin ve bilim dilinin de İngilizce olduğu da bir gerçek.
Bir çok bilim adamı özellikle bu konuda tartışmış. Hatta kimileri ciddi bir şekilde İngilizce'nin eğitim dilinden elimine edilmesinin gerektiğinden söz ediyor. lakin burada kaçırılan bir çok nokta var.
-İngilizce hiç bir kültürün malı olmamalıdır ki değildir de.
-İngilizce salt bir kültür olarak sunulacağı gibi bilim üretme metodu olarak da sunulabilir.
-İngilizce bilmeden bilim dili İngilizce olan bir üniversiteye girmek imkansızdır ve dünyanın en iyi üniversiteleri İngilizce eğitim verir. İngilizce konuşma yeteneği olmadan mülakatlarda özellikle kişi fazla başarı gösterilmeyebilir.
bu bağlamda radikal Türkçe kullanımına zorlamanın bir çok soruna yol açacağı barizdir. diğer taraftan literatürü daima Türkçe'ye çevirecek bilim ekibi gereklidir ki Türkçe buna uygun bir dil olsa da bu konuda çok ciddi bir efor harcanması gerektiği açık.
Lakin bütünsel bir model sunulmadan eğitim dilini Türkçe'ye çevirmenin daha çok zarara yol açacağını öngörmek zor değil.
Benim önerilerim:
-İngilizce'yi bir kültür olarak sunmaktan ziyade Türkçe'yle kaynaşık bir bilim aracı olarak görmek.
-Devlet ciddi bir şekilde İngilizce ya da diğer dilde yayınlanan yayınları Türkçe'ye çevirmeye vakit ayırmalı.
-Medyanın bu konuda bilgilenmesini sağlamak.
-Bilimi gerçekten seven araştırma görevlileri ve akademisyenler yetiştirmek.

Post Reply