Online Pazarlamada Çeşitlendirmenin önemi (The importance of diversification in online Marketing)

Bir çok genç bütün dünyada Youtube’da video yaparak geçimini sağlayabileceği düşüncesiyle fikirlerini tam zamanlı bir işe dönüştürüyor. Halihazırda Youtube ile rekabet eden kullanıcılarına para vaat eden web siteler ne yazık ki yok. Haliyle Youtube gelir elde etme olasılığını zorlaştırıcı önlemler alıyor (Rekabet artınca elde edilen geliri maksimuma çıkarmak istiyor haliyle).

Ancak Youtube’u full-time iş olarak varsayıp bütün vakti buna harcamak oldukça tehlikeli öngörülemeyen bir çok sorun sizin kanalınızın monetizasyonunun geri alınmasına neden olabilir. Youtube’da da yeterli sayıda editör bulunmayacağı için işin gerçeği bir editörün sizin kanalınızı anlayabilmek için 5-10 dakikadan fazla harcaması mümkün değildir.

Olası atılma nedenleri:

-Telif hakkı sorunları.

-Şikayet üzerine kapatılma.

-Başlıkla yanıltıcı içerik kullanma.

-Otomatik üretilmiş içerik (Aslında videoya gerek olmayan bu nedenle Youtube’un çok tıklansa da sevmediği içerik).

Bunun ötesinde günün birinde Youtube her zaman günün birinde gelirinizi düşürmeyi ya da view-time’ı azaltarak kazanacağınız parayı azaltıcı bir stratejiyi de oluşturabilir.

 Peki ne yapmalısınız?

-Başka sitelerle de projelerinizi çeşitlendirmek. 

Elde ettiğiniz gelirle mobil uygulamalar oluşturabilirsiniz. 

-Videolarınızı satmak.

Videolarınızın bir kısmını kendiniz satabilirsiniz.

 

-Abonelerinizi başka sayfalara yönlendirmek.

Abonelerinizi Facebook ya da Twitter adreslerine yönlendirebilirsiniz. Ya da kendi siteniz aracılığıyla mail-list oluşturabilirsiniz.

-Videoları başka bir upload sitesine yüklemek.

Örneğin aynı zamanda videolarınızı Youku.com adresine yüklemek de bir çeşit backup olarak düşünülebilir. Kanalınız kapatılırsa en azından üyeleri hızlıca yönlendirebilirsiniz.

Leave a Reply